487440824_511501868683148_921276237265587636_n__1_.jpg

Gražią pavasario dieną J. Pūkšmys, B. Šniaukas, T. Kačinskas ir A. Sirevičius atliko naudingą darbą Ryškėnų parke. Pasigrožėkime..

486614176_1592236118160990_8246320008257366185_n.jpg


https://tzinios.lt/ryskenu-seniunija/?fbclid=IwAR1DjZ7QoyqUx7ETRsdPejVD3yc4rLBy6vp0LVbmtq4Toqyy7oC9h2ocvC4

Se­niū­ni­ja rei­ka­lin­ga žmo­nėms

Ryškėnų seniūnija

Mūsų seniūnijose


Prie Tel­šių mies­to, ra­jo­no va­ka­ruo­se, įsi­kū­ru­si Ryš­kė­nų se­niū­ni­ja api­ma 10,53 tūkst. ha plo­tą, ku­ria­me gy­ve­na­mą­ją vie­tą yra dek­la­ra­vę 2 353 gy­ven­to­jai.

Ne­di­de­lė­je, bet ga­na ak­ty­vio­je se­niū­ni­jo­je vei­kia kul­tū­ros cent­ras, ke­lios bend­ruo­me­nės, bib­lio­te­kos fi­lia­lai, dar­že­lis, baž­ny­čios, par­duo­tu­vės, vys­to­mi vers­lai, ūkiai, įsteig­tos se­niū­nai­ti­jos ir kt.

Tre­čius me­tus se­niū­ni­jai va­do­vau­jan­tis se­niū­nas Sau­lius Šir­vys tei­gė, jog šiais me­tais lau­kia svar­būs ir pra­smin­gi dar­bai.

Gy­ve­ni­mas prie­mies­ty­je

Se­niū­no S. Šir­vio tei­gi­mu, gy­ven­ti prie Tel­šių mies­to – Ryš­kė­nų se­niū­ni­jo­je – di­de­lis pliu­sas: ar­ti mies­tas, ge­ras su­si­sie­ki­mas, yra at­ves­tas van­den­tie­kis, ka­na­li­za­ci­ja, gam­ti­nės du­jos, di­džio­ji da­lis gat­vių as­fal­tuo­tos, ap­švies­tos, va­žiuo­ja mies­ti­nis au­to­bu­sas ir kt. pri­va­lu­mai.

Ryš­kė­nų se­niū­ni­jo­je vei­kia kul­tū­ros cent­ras su 300 vie­tų žiū­ro­vų sa­le ir dis­ko­te­kų sa­le. Ryš­kė­nuo­se, Lau­ko So­do­je ir Liep­lau­kė­je yra Tel­šių Ka­ro­li­nos Pra­niaus­kai­tės vie­šo­sios bib­lio­te­kos fi­lia­lai; Liep­lau­kė­je ir Lau­ko So­do­je – baž­ny­čios, Ryš­kė­nuo­se – kop­ly­čia. Vei­kia vie­nas dar­že­lis – Tel­šių „At­ža­ly­no“ pro­gim­na­zi­jos Ryš­kė­nų sky­rius. Įsi­kū­ru­sios trys kai­mo bend­ruo­me­nės: Ryš­kė­nų, Liep­lau­kės, Lau­ko So­dos, ir Liep­lau­kiš­kių drau­gi­ja. Yra įsteig­tos ke­tu­rios se­niū­nai­ti­jos: Ryš­kė­nų, Už­gi­rių, Lau­ko So­dos ir Liep­lau­kės.

Ryš­kė­nų se­niū­ni­jo­je vei­kia net ke­lios vers­lo įmo­nės: G. Jan­kaus­ko įmo­nė pre­kiau­ja nau­do­tų ma­ši­nų de­ta­lė­mis, koo­pe­ra­ty­vas „Eko Že­mai­ti­ja“ ga­mi­na pie­no pro­duk­tus, UAB „Go­pa­la“ tu­ri dė­vė­tų rū­bų san­dė­lius, UAB „En­li-5“ – siu­vi­mo ce­chą, So­da­lės kai­me UAB „Mo­jo­das spa“ už­sii­ma ku­bi­lų ga­my­ba, ne­se­niai įsi­kū­rė UAB „VI­VA“. Taip pat yra ke­tu­rios par­duo­tu­vės: Liep­lau­kė­je, Lau­ko So­do­je, Ryš­kė­nuo­se, Už­gi­riuo­se.

Se­niū­ni­jos val­do­se sėk­min­gai ūki­nin­kau­ja Sau­lius Mi­lei­kis, Ri­man­tas Au­šins­kis ir Ar­nas Au­šins­kis, Vy­tau­tas Rim­kus, Snie­guo­lė Ba­ra­naus­kie­nė, Ta­das Gei­du­kis ir kt.

Pro­ble­ma – ke­liai

Pa­sak S. Šir­vio, di­džiau­sia se­niū­ni­jos bė­da – pra­sti ke­liai. Vie­ti­nės reikš­mės ke­lių il­gis Ryš­kė­nų se­niū­ni­jo­je sie­kia 134 km, iš jų ke­lių su žvy­ro dan­ga – 33 km, grun­to ke­lių – 92 km, ke­lių su as­falt­be­to­nio dan­ga gy­ven­vie­tė­se – 9 km.

Šiais me­tais, se­niū­no tei­gi­mu, Sa­vi­val­dy­bė sky­rė ge­ro­kai di­des­nį fi­nan­sa­vi­mą ke­lių būk­lei pa­ge­rin­ti, tad si­tua­ci­ja tu­rė­tų pa­si­keis­ti. Ypač pra­sta būk­lė so­dų bend­ri­jos ke­lių, Gau­be­lių ir Ža­lio­sios gat­vių. Ga­li­ma pa­si­džiaug­ti, jog praė­ju­siais me­tais ka­pi­ta­li­nis re­mon­tas at­lik­tas Auš­ros gat­vė­je (I eta­pas).

Praė­ju­siais me­tais ka­pi­ta­li­nis re­mon­tas at­lik­tas Auš­ros gat­vė­je.

Svarbūs darbai

Se­niū­nas džiau­gia­si, jog šiais me­tais bu­vo nu­ma­ty­ti nau­ji asig­na­vi­mai so­dų ke­liams pri­žiū­rė­ti. Tam iš Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to ke­ti­na­ma skir­ti 28 000 Eur. Dar 20 000 Eur nu­ma­ty­ta trans­por­to prie­mo­nei įsi­gy­ti. Ga­vu­si šias lė­šas se­niū­ni­ja pla­nuo­ja pirk­ti ne­di­de­lį trak­to­riu­ką ša­li­gat­vių snie­gui stum­dy­ti, žo­lei pjau­ti ir ki­tiems dar­bams at­lik­ti.

Taip pat yra nu­ma­ty­tas fi­nan­sa­vi­mas Lau­ko So­dos mies­te­lio ka­pi­nių tvo­rai tvar­ky­ti – 10 000 Eur, bei mies­te­ly­je esan­čiam pri­žiū­ri­mam ga­ra­žui (ava­ri­nės būk­lės) nu­griau­ti – 3 000 Eur.

Gau­tas fi­nan­sa­vi­mas ir Ryš­kė­nų se­niū­ni­jos ad­mi­nist­ra­ci­jos pa­sta­tui re­mon­tuo­ti, se­niems me­di­niams lan­gams keis­ti. Kar­tu bus tvar­ko­mas įstai­gos vi­dus, nu­tru­pė­ju­sios išo­rės sie­nos, da­žo­mas fa­sa­das, jun­gia­ma­sis ko­ri­do­rius tarp se­niū­ni­jos ir kul­tū­ros cent­ro pa­sta­to. Šių dar­bų kai­na iš vi­so sie­kia 18 000 Eur.

Šiais me­tais 33 700 Eur nu­ma­ty­ta vie­ti­nės reikš­mės ke­lių prie­žiū­rai. Di­džio­ji da­lis lė­šų bus skir­ta žvy­ra­vi­mui.

„Ti­ki­mės, kad Ta­ry­bos na­riai pri­tars ir pa­mi­nė­tos su­mos bus skir­tos se­niū­ni­jai“, – sa­kė S. Šir­vys.

Dar­buo­to­jai

Ryš­kė­nų se­niū­ni­jo­je dir­ba 9 žmo­nės (11 eta­tų). Anot se­niū­no, dar­buo­to­jų yra pa­kan­ka­mai, gal kiek su­dė­tin­giau va­sa­rą, kai pra­si­de­da šie­na­vi­mas. Ta­da ypač pa­si­jau­čia žmo­nių trū­ku­mas. To­kio­je si­tua­ci­jo­je gelbs­ti Sa­vi­val­dy­bės rė­mi­mo ir užim­tu­mo pro­gra­mos. Šie­nau­ja­mos te­ri­to­ri­jos plo­tas se­niū­ni­jo­je uži­ma apie 17 ha.

Ne­leng­va už­duo­tis ir ša­li­gat­vių prie­žiū­ra. Jų yra apie 2 km. Da­bar, se­niū­no tei­gi­mu, šiuos dar­bus at­lik­ti bus daug leng­viau, nes se­niū­ni­ja jau įsi­gi­jo va­ly­mo dar­bams at­lik­ti rei­kia­mą tech­ni­ką, o iki šiol dar­bi­nin­kai vis­ką da­rė ran­ki­niu bū­du.

Dir­ba dėl žmo­nių

Tre­jus me­tus se­niū­nu dir­ban­tis S. Šir­vys pa­ste­bi, jog gy­ven­to­jai vis drą­siau ir ak­ty­viau krei­pia­si pa­gal­bos į se­niū­ni­ją. Taip ir tu­rė­tų bū­ti, nes ji dir­ba dėl žmo­nių. Ge­ru žo­džiu pa­mi­nė­jo Ryš­kė­nų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­ką Ka­zį Leč­kaus­ką. „Aš ra­mus, nes vis­kuo pa­si­rū­pi­na pir­mi­nin­kas“, – sa­kė S. Šir­vys.

Ryškėnams suteiktas 2024 metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardas. Todėl seniūnija kaip galėdama padeda kultūros centrui pasiruošti artėjantiems renginiams: atlieka visus ūkinius darbus, skiria transportą ir pan.


Ryškėnai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė

S. Širvys, R. Virketienė, K. Lečkauskas.

Di­džiau­sias šių me­tų ak­cen­tas Ryš­kė­nuo­se – 2024 me­tų Lie­tu­vos ma­žo­sios kul­tū­ros sos­ti­nės ti­tu­las, to­dėl šie­met vi­sa veik­la, vi­si ren­gi­niai bus skir­ti bū­tent šiai pro­gai pa­mi­nė­ti.

2024-ai­siais Ryš­kė­nai va­din­sis „Žie­dų ir mu­zi­kos sos­ti­ne“ ir jau ne­tru­kus – pa­va­sa­rį – su­žy­dės. Šiam tiks­lui pa­siek­ti kul­tū­ros cent­ras, bend­ruo­me­nė ir se­niū­ni­ja pa­si­ruo­šė iš ru­dens – vie­šą­sias erd­ves ap­so­di­no hor­ten­zi­jo­mis. Prie žy­din­čių Ryš­kė­nų jung­sis gy­ven­to­jai, pa­ža­dė­ję dar la­biau steng­tis tvar­ky­ti sa­vo kie­mus ir pa­puoš­ti juos gė­lė­mis.

Ryš­kė­nų kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­rė Ro­mual­da Vir­ke­tie­nė kal­bė­jo, jog šių me­tų ak­cen­tas Ryš­kė­nuo­se – vi­sos bend­ruo­me­nės tel­ki­mas. Pa­sak di­rek­to­rės, šie­met kaip nie­ka­da se­niū­ni­ja, bend­ruo­me­nė, bib­lio­te­ka, kul­tū­ros cent­ras su­si­tel­kė bend­ram tiks­lui: „2024-ie­ji bus be ga­lo at­sa­kin­gi: kul­tū­ros dar­buo­to­jams, bend­ruo­me­nei, se­niū­ni­jai. 2024-ie­ji tu­ri iš­si­skir­ti iš ki­tų me­tų, tu­ri­me bū­ti gra­žes­ni, vis­ko tur­tin­ges­ni, ir svar­biau­sia, kad bū­tų di­de­lis žmo­nių tel­ki­mas. Džiu­gu, jog daug ūki­nių da­ly­kų mes jau esa­me pa­si­da­rę. Už tai la­bai dė­kin­gi se­niū­ni­jos ko­man­dai.“

Kad ma­žo­ji kul­tū­ros sos­ti­nė tu­rė­tų iš­lie­ka­mą­ją ver­tę, pla­nuo­se – di­de­lis at­mi­ni­mo ženk­las „Ryš­kė­nai – Lie­tu­vos ma­žo­ji kul­tū­ros sos­ti­nė 2024“. Autorius – vie­ti­nis kal­vis Eval­das Rim­kū­nas.

Kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­rė džiau­gia­si, jog į pa­bai­gą ei­na sa­lės sce­nos dar­bai: „Mū­sų sce­na at­ro­do ža­vin­gai. Iki ko­vo 1 die­nos jau bus pa­ka­bin­tos švie­sos, nau­jos užuo­lai­dos. Li­ku­sios sa­lės re­mon­tas nu­ma­ty­tas 2025 me­tais.“

Va­sa­rio 22 die­ną Ryš­kė­nų kul­tū­ros cent­ro ko­man­da iš­vyks­ta į Lie­tu­vos pa­ro­dų ir kong­re­sų cent­rą „Li­tex­po“, kur kar­tu su de­vy­nio­mis bu­vu­sio­mis ir esa­mo­mis ma­žo­sio­mis kul­tū­ros sos­ti­nė­mis pri­sta­tys sa­vo veik­lą ir ren­gi­nius. „Vyks­ta­me ten kar­tu su ne­va­rė­niš­kiais. Jie pri­sta­tys sa­ve kaip bu­vu­sią sos­ti­nę, o mes – kaip esa­mą. Pa­si­siu­vo­me spe­cia­lius rū­bus, at­spin­din­čius pa­grin­di­nę mū­sų min­tį – gė­lių žy­dė­ji­mą, kar­tu pri­sta­ty­si­me Že­mai­čių ka­ra­liaus Rin­gau­do dva­rą, da­ly­si­me kvie­ti­mus ir ra­gin­si­me vi­sus at­vyk­ti į ma­žo­sios kul­tū­ros sos­ti­nės ren­gi­nius Ryš­kė­nuo­se“, – pa­sa­ko­jo R. Vir­ke­tie­nė.

Pir­ma­sis Lie­tu­vos ma­žo­sios kul­tū­ros sos­ti­nės ren­gi­nys nu­ma­ty­tas ko­vo 10 die­ną. Vyks iš­kil­min­gas ma­žo­sios kul­tū­ros sos­ti­nės ati­da­ry­mas, jos vė­lia­vos pa­kė­li­mas ir šven­ti­nis kon­cer­tas.

Šiais me­tais Ryš­kė­nuo­se nu­ma­ty­ti sep­ty­ni di­die­ji kul­tū­ros sos­ti­nės ren­gi­niai, kar­tu ne­pra­ran­dant tra­di­ci­nių šven­čių ir kas­met mi­ni­mų ka­len­do­ri­nių šven­čių. Į vi­sus ren­gi­nius pla­nuo­ja­ma įtrauk­ti Ryš­kė­nų kul­tū­ros cent­ro ko­lek­ty­vus. Di­de­lis dė­me­sys bus ski­ria­mas gy­ven­vie­tė­je esan­čiam Že­mai­čių ka­ra­liaus Rin­gau­do dva­rui ir jo šei­mi­nin­kei Mag­du­tei Ged­vi­lie­nei.



Pranešti apie piktnaudžiavimą Sužinoti daugiau